Menu
Regulaminy
Sprawozdania

2011-09-20 - Sprawozdanie z działalności Domu Kultury w Pysznicy za 2021 rok. (Wersja artykułu: 58 data: 2024-08-07 11:11:09 edytowana przez: administrator)






                                             

Sprawozdanie z działalności Domu Kultury w Pysznicy

za rok 2023

 

 

 

Dom Kultury w Pysznicy jest samorządową instytucją kultury, wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Gminę Pysznica. Podstawowym celem działalności instytucji jest pozyskiwanie i przygotowywanie społeczeństwa do aktywnego uczestnictwa w kulturze, współtworzenie jej wartości oraz podnoszenie poziomu edukacji kulturalnej społeczeństwa. Funkcja edukacyjna jest dla instytucji bardzo ważną cechą działania – obok przekazywania wiedzy czy umiejętności, skupia się również na rozwoju wszelkich twórczych potencjałów i możliwości człowieka. Szczególnie ważne jest pielęgnowanie ich w okresie dzieciństwa, stąd ta właśnie grupa wiekowa stanowi jedną z podstawowych, obok seniorów, grup odbiorców. Funkcja edukacyjna ma odniesienie także do ludzi dorosłych, dla których uczestnictwo w różnych prowadzonych przez nas zajęciach jest odskocznią od codziennych obowiązków i możliwością poszerzania swoich horyzontów, zainteresowań i kształtowania wrażliwości artystycznych.

Działalność Domu Kultury w Pysznicy to także promocja regionu, jego potencjału, dorobku i wszelkich innych zasobów. Budujemy tożsamość  naszej „Małej Ojczyzny” poprzez swój wkład w propagowanie miejscowych tradycji ludowych oraz folkloru. Nic bowiem nie integruje mieszkańców tak, jak wspólnota tradycji, kultury i wspólnych doświadczeń.

Instytucja realizuje swoje zadania poprzez:

- rozpoznawanie i rozbudzanie zainteresowań potrzeb kulturalnych;

- tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz zainteresowanie wiedzą i sztuką;

- tworzenie warunków dla rozwoju folkloru i sztuki ludowej;

- prowadzenie bieżącej informacji kulturalnej;

- indywidualne  i zespołowe  uczestnictwo w kulturze;

- różnorodne  formy edukacji kulturalnej, szczególnie dzieci i młodzieży;

- imprezy kulturalne;

- współdziałanie z instytucjami oświatowo-wychowawczymi, instytucjami i placówkamiupowszechniania kultury, bibliotekami, organizacjami społecznymii młodzieżowymi, stowarzyszeniami kulturalnymi.  

Dom Kultury realizował powyższe zadania poprzez  prowadzenie bardzo szeroko zakrojonej działalności o charakterze kulturalno-edukacyjnym. Program działania  instytucji realizowany był od poniedziałku do soboty, w godzinach popołudniowych, w oparciu o harmonogram opracowany na dany rok artystyczny, który dostępny jest dla mieszkańców na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej instytucji. W ramach Ogniska Artystycznego odbywały się stałe, systematyczne  i otwarte zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród w/w odbiorców. Wszystkie formy zajęć prowadzone są przez profesjonalnych nauczycieli   i instruktorów posiadających wieloletnie doświadczenie w swojej pracy. 

Od 2022 roku działalność kulturalna rozszerzona jest na filię w Jastkowicach. W ciągu roku artystycznego odbywają się tu stałe zajęcia, koncerty, prezentacje, spotkania edukacyjne o tradycji, warsztaty, a także próby zespołów. Instytucja współpracuje również z innymi placówkami współorganizując wspólne wydarzenia. W niniejszym sprawozdaniu opisano szczegółowo działalność obu placówek obejmując rok 2023.

 

W ubiegłym roku nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora instytucji - w dniu 27 lutego 2023 r. na emeryturę odeszła Pani Barbara Żywczak. Na jej miejsce Organizator powołał Pana Grzegorza Węglarza, któremu od dnia 28 lutego 2023 r. do dnia 28 lutego 2024 r.powierzył pełnienie obowiązków Dyrektora instytucji.

 

W roku sprawozdawczym program pracy obu placówek opierał się na poniższych działach:

I. Stała działalność Domu Kultury w Pysznicy i w Jastkowicach;

II.  Kalendarz imprez;

III. Realizacja projektów.

 

 

I. Stała działalność Domu Kultury w Pysznicy w roku 2023
przedstawiała się następująco:

 

1.1.Ognisko Muzyczne

W ramach Ogniska Muzycznego  prowadzone były zajęcia z nauki gry na instrumentach muzycznych adresowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Lekcje nauki gry na pianinie, keyboardzie, akordeonie, skrzypcach i flecie poprzecznym odbywały się indywidualnie, natomiast lekcje gitarowe - w systemie grupowym. Program nauczania dostosowany był do indywidualnych potrzeb danej osoby, tak by każdy niezależnie od wieku i doświadczenia mógł rozwijać umiejętność gry na wybranym przez siebie instrumencie muzycznym.

Ilość uczestników:  87 osób.

W ramach Ogniska Muzycznego działała również Pysznicka Orkiestra Kameralna, która swoimi występami uświetniała wydarzenia kulturalne. Próby Orkiestry odbywały się w każdą sobotę pod przewodnictwem pana  Piotra Szafrańca.

Ilość uczestników orkiestry:  13 osób.

 

1.2.Ognisko plastyczne

W Ognisku Plastycznym funkcjonowały działy:

Klub „Młodych Talentów”- warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach kształcenia plastycznego uczestnicy zajęć poznają różnorodne techniki malarskie i rysunkowe, a ich własna twórczość pozwala im rozwijać umiejętności związane  z warsztatem plastycznym.

Ilość uczestników:  29 osób.

Rękodzieło Artystyczne „Supełek” – zajęcia rękodzielnicze skierowane do dziecipolegające na tworzeniu przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Zajęcia łączą techniki tradycyjnego rękodzieła z nowymi kierunkami tworzenia prac.

Ilość uczestników: 37 osób.

Klub „Małego Artysty” były to zajęcia z plastyki przeznaczone dla najmłodszych uczestników – dzieci 3-6 letnich, w trakcie których uczyły się one pracować podstawowymi narzędziami  
i technikami plastycznymi.

Ilość uczestników: 40 osób.

Zajęcia Manualne „Papierzaki” - uczestnicy zajęć poznawali technikę tworzenia form przestrzennych z wykorzystaniem masy papierowej. Głównym przedmiotem prac były okazy zwierząt dzikich i domowych.

Ilość uczestników: 61 osób.

 

1.3. Zespoły taneczne

Zespół Taneczny „KIK”- lekcje tańca dla dzieci i młodzieży, które odbywały się z podziałem na poszczególne grupy wiekowe z uwzględnieniem stopnia trudności i zaawansowania. Zespół składał się z sześciu grup, z czego trzy z nich były reprezentacyjne, jedna grupa przygotowawcza, a pozostałe dwie to grupy początkujące. Choreografie zespołu opierają się na wykorzystaniu techniki tańca nowoczesnego z elementami akrobatyki. 

Ilość uczestników:  107 osób.

Zespół Pieśni i Tańca „Pyszniczanie” - zajęcia z tańca ludowego, które obejmowały podstawowe zagadnienia z polskiej kultury i muzyki ludowej, kompozycji tańca, folkloru tanecznego wybranych regionów Polski, tańców narodowych oraz wybranych technik tanecznych.

Ilość uczestników: 55 osób

Zespół „Mali Pyszniczanie” – to oferta zajęć tanecznych, skierowana do dzieci w wieku od 4 do 6 lat, które poznawały układy taneczne zarówno do melodii współczesnych, jak i  do tradycyjnych  melodii ludowych.

Ilość uczestników: 42 osoby.

 

1.4.Warsztaty wokalne

Warsztaty wokalne „Nutka” to propozycja zarówno dla osób, które chcą kontynuować rozwijanie swoich umiejętności wokalnych, jak i dla osób początkujących.

Ilość uczestników: 31 osób.

 

1.5.Klub „Szachmistrza”

Uczestnicy zajęć w sposób zwięzły i przystępny poznawali podstawowe zasady gry szachowej. W ramach Klubu, co roku w czasie ferii zimowych organizujemy Gminny Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Pysznica, w którym biorą udział członkowie "Szachmistrza" działającego w Domu Kultury w Pysznicy oraz w Jastkowicach.

Ilość uczestników: 35 osób.

 

 

Stała działalność Domu Kultury w Jastkowicach w roku 2023
przedstawiała się następująco:

1.1 Ognisko Muzyczne

W ramach Ogniska Muzycznego  prowadzone były lekcje nauki gry na gitarze. Lekcje odbywały się raz w tygodniu i uczestniczyły w nich zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.

 Ilość uczestników:  9 osób.

 

1.2 Ognisko plastyczne

Klub „Młodych Talentów”– warsztaty plastyczne skierowane do osób dorosłych. Uczestnicy zajęć poznawali podstawowe zagadnienia i techniki malarstwa olejnego.

Ilość uczestników: 4 osoby

 

Rękodzieło „Pętelka”– zajęcia plastyczne dla dzieci, odbywające się raz w tygodniu. Uczestnicy uczą się różnych technik plastycznych i rękodzielniczych podczas zajęć.

Ilość uczestników: 12 osób

 

1.3 Klub „Szachmistrza”

Warsztaty szachowe dla dzieci i młodzieży, ukierunkowane na nauczanie zasad tej królewskiej gry, zaczynając od podstawowych reguł i przechodząc stopniowo do strategii.

Ilość uczestników: 14 osób

 

1.4 Klub Seniora

Klub został utworzony w celu integracji i aktywizacji społecznej oraz zaspakajania potrzeb kulturalnych i społecznych środowiska osób starszych. Seniorzy bardzo chętnie uczestniczą w klubowych spotkaniach. Jest to dla nich doskonała okazja na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni, utrzymania więzi społecznych, wzmocnienia relacji towarzyskich. Te spotkania to również zabawy, warsztaty, wycieczki oraz wiele innych ciekawych przedsięwzięć.  Przynależność do Klubu daje seniorom możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym gminy.

Ilość uczestników: 25 osób

 

1.5  Zumba –oferta zajęć o charakterze fitness skierowana do osób dorosłych. Spotkania odbywają się raz w tygodniu.

Ilość uczestników: 18 osób

 

1.6  Systematyczne spotkania grup i stowarzyszeń

Zespół Ludowy „Jastkowianie” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Jastkowickiej – członkowie tych grup spotykają się na próbach raz w tygodniu, a w razie potrzeby dwa razy w tygodniu przygotowując się do spektakli i różnych innych wydarzeń kulturalnych.

Jastkowickie Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne „Dziedzictwo i Pamięć”- próby grup działających w ramach stowarzyszenia odbywały się we wtorki.

Koło Gospodyń Wiejskich „Jastkowianki” – spotkania grupy wg potrzeb.

 

II. Oprócz stałej oferty zajęć Ogniska Artystycznego Dom Kultury w Pysznicy wraz filią
w Jastkowicach zrealizował w roku 2023 w ramach Kalendarza imprez następujące przedsięwzięcia:

 

7 stycznia– Charytatywny Koncert Noworoczny, z którego wolne datki przeznaczone zostały na wyjazd zimowiskowy dla harcerzy z 17 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Boanerges" z Pysznicy. W programie zaprezentowali się artyści:  Pysznicka Orkiestra Kameralna, Zespół Smyczkowy "Violinki",  Chór KamerTON,  Chór "Nuteczki" oraz solistki: Olga Kopeć, Dominika Swara i Ewa Siek. 

 

16 - 29 stycznia – Ferie zimowe w Domu Kultury – w ramach zimowej przerwy szkolnej odbyły się stałe warsztaty Ogniska Artystycznego w zwiększonej ilości w obu placówkach. Ponadto Dom Kultury w Pysznicy dodatkowo zorganizował Zimowe Warsztaty Taneczne i wyjazd do Kieleckiego Teatru Tańca na spektakl pt. „Kopciuszek”, a Dom Kultury w Jastkowicach – zabawy i tańce animacyjne oraz bal karnawałowy.

 

22 stycznia  - Zespół wokalno – instrumentalny Violinki z Domu Kultury w Pysznicy zdobył I miejsce w XV Międzypowiatowym Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Krzeszowskie Kolędowanie 2023”.

 

27 stycznia  - Gminny Turniej Szachowy – uczestnicy Klubu „Szachmistrza” z Domu Kultury w Pysznicy i w Jastkowicach, a także przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego w Jastkowicach rywalizowali w szachowych zmaganiach o Nagrodę Główną - Puchar Wójta Gminy Pysznica.

 

29 stycznia- Zespół wokalno - instrumentalny "Violinki" zdobył III miejsce w Internetowym Konkursie Piosenki Polskiej "Zaśpiewane Zimą", zorganizowanym przez Centrum Artystyczne THE VOICE.

 

16 lutego –Zabawa karnawałowa dla uczestników Klubu Seniora. W Domu Kultury w Jastkowicach odbyło się spotkanie karnawałowe dla seniorów z lokalnej społeczności.

 

21 lutego- Zabawa karnawałowa – Dom Kultury w Jastkowicach wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich „Jastkowianki” zorganizował zabawę karnawałową dla wszystkich stowarzyszeń oraz grup działających w tej placówce.

 

21 lutego  - Koncert Zimowy – na scenie Domu Kultury w Jastkowicach odbył się koncert przygotowany przez wychowawców i uczniów klas II a i II b z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach.

 

23 lutego  - Nasze Zapusty  - świętowanie w Domu Kultury w Jastkowicach ostatnich dni karnawału przez członków Zespołu Ludowego „Jastkowianie” oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Jastkowickiej.

 

1 marca – Spektaklpt. "Kłamstwa kozy" - najmłodsi uczniowiePublicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach obejrzeli w Domu Kultury w Jastkowicach spektakl w wykonaniu Teatru Lalek Pinokio z Nowego Sącza.

 

9 marca  - Klub Seniora działający w Domu Kultury Filii w Jastkowicach świętował Dzień Kobiet. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się życzeniami  dla wszystkich Pań od Zastępcy Wójta Gminy Pysznica Pana Witolda Pietrońca oraz Dyrektora Domu Kultury w Pysznicy Pana Grzegorza Węglarza. Spotkanie uświetniła prezentacja Kwartetu akordeonowego z Państwowej Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli.

 

12 marca– Zespół Taneczny „KIK” zdobył dwa I miejsca oraz II miejsce w zawodach "World Talent Show & Dance Competition" w Dębnie.

 

19 marca– Gminny Dzień Kobiet – w Domu Kultury w Jastkowicach uczciliśmy Święto Kobiet z udziałem stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy Pysznica. Muzyczną oprawę tego wydarzenia zapewniła Pani  Sylwia Piotrowska, która zaprezentowała przeboje znanych polskich artystów, jak również utwory ze swojej autorskiej płyty pn. "Twoje Światło". Dodatkową atrakcją tego wieczoru był pokaz kulinarny z udziałem Pana Jerzego Nogala - kucharza znanego z programu "Pytanie na śniadanie". Podczas koncertu odbył się również Kiermasz Rękodzieła Pani Stanisławy Popek z Klubu Seniora działającego w DK
w Jastkowicach.


21 marca– Koncert akordeonowy -  Dom Kultury w Jastkowicach gościł uczniów klasy akordeonu z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Stalowej Woli. Odbiorcami koncertu byli najmłodsi uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach.

 

31 marca– Zespół Taneczny KIK zdobył dwa II miejsca, Nagrodę Specjalną od młodzieżowego Jury, a także Nagrodę Specjalną od akustyków ze specjalną  dedykacją w IX Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Taneczne inspiracje" w Biłgoraju.

 

1 kwietnia  – Benefis Pani Barbary Żywczak - w hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pysznicy odbył się koncert podsumowujący ponad 40 letnią pracę Pani Dyrektor w Domu Kultury w Pysznicy. W tym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu, współpracownicy, przyjaciele i rodzina Pani Dyrektor oraz lokalna społeczność. W artystycznym podziękowaniu zaprezentowali się artyści z Domu Kultury. Każdy zaprezentował cząstkę swojego dorobku, by wyrazić podziękowanie za wieloletnią współpracę.

 

28 kwietnia– uczestnik Warsztatów Wokalnych „Nutka”, Szymon Hapke, zdobył Wyróżnienie w XVI Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Stalowej Woli.

 

2 maja– Koncert pt. „Śpiewam dla Ciebie, Polsko” – w Domu Kultury w Jastkowicach odbył się uroczysty koncert w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” oraz Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli pod batutą Pana Edwarda Horoszko.

 

10 maja- Zespół Pieśni i Tańca „Pyszniczanie” zdobył II i III miejsce oraz Wyróżnienie  w VI Powiatowym Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Wesołe Szczygiełki 2023” w Chwałowicach.

 

12-14 maja – Dni Otwarte Funduszy Europejskich – Dom Kultury w Pysznicy zrealizował cykl wydarzeń promujących Fundusze Europejskie – szczegóły w dziale pt. „Realizacja projektów”.

 

14 maja  - tancerki z Zespołu Tanecznego „KIK”  Hania Rozwadowska i Natalka Kuziora   wytańczyły II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Tańca "Taneczne Talenty" w Skołyszynie, a Wiktoria  Kuryś i Milena Gardzisz I miejsce na Open Polish Dance Cup w Busko Zdroju.

 

16 maja- Uczestnik Warsztatów Wokalnych "Nutka", Antoni Błażejowicz, otrzymał nominację do drugiego etapu ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Wygraj Sukces w I kategorii wiekowej.

 

maj –uczestniczki Klubu Seniora z Domu Kultury Jastkowicachwzięły udział w wyjeździe do basenów tropikalnych w Kielcach.

 

31 maja – 4 czerwca - Zespół Taneczny "KIK" wziął udział w 43. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Tancerki z grupy średniej zakwalifikowały się do finału prezentując choreografię „Koniec barier”.

 

3 czerwca– Koncert „Mojej Rodzinie”  - Dom Kultury w Pysznicy zorganizował koncert w wykonaniu Pysznickiej Orkiestry Kameralnej, Zespołu Smyczkowego „Violinki”, Zespołu Pieśni i Tańca  „Pyszniczanie” oraz uczniów Ogniska Muzycznego.

 

6 czerwca - Zespół Taneczny "KIK" wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca "Balans" w Lublinie, gdzie znów odniósł sukcesy - grupa najmłodsza zdobyła III miejsce, natomiast grupa młodzieżowa - II miejsce i Nagrodę od młodzieżowego Jury.

 

13 czerwca – na zakończenie roku artystycznego w Domu Kultury w Pysznicy odbył się koncert w wykonaniu Zespołu Tanecznego „KIK” oraz Wokalistów Warsztatów Wokalnych „Nutka”.

 

14 czerwca – na scenie Domu Kultury w Pysznicy zaprezentowali się uczniowie klasy pianina z Ogniska Muzycznego działającego w Domu Kultury.

 

17 czerwca -  I Festiwal Muzyki Katolickiej -  w sobotni wieczór, na terenie Gminnego Centrum Sportowo – Rekreacyjnego i Kulturalnego w Pysznicy,  odbył się I Festiwal Piosenki Katolickiej - Pysznica 2023 - szczegóły w dziale pt. „Realizacja projektów”.

 

18 czerwca  - XIV Królewski Jarmark – Pysznica 2023- Impreza rozpoczęła się pięknym Korowodem Jarmarkowym z udziałem zaproszonych gości, przedstawicieli lokalnego samorządu, reprezentantów życia kulturalnego w Gminie Pysznica, a także artystów i instruktorów z DK Pysznica, rodziców i mieszkańców. W programie zaprezentowali się artyści  z Domu Kultury w Pysznicy. Gwiazdami Wieczoru tegorocznej edycji jarmarku byli: Andrzej Sikorowski z córką Mają, a także Patrycja Markowska. Imprezę zakończył koncert lokalnego zespołu Stylovi.  Wśród atrakcji towarzyszących były wystawy prac malarskich, pokonkursowa wystawa fotografii, kiermasz książki, Warsztaty kulinarne "Biesiada Pysznickich Smaków"
z udziałem Jerzego Nogala", a także wesołe miasteczko. 

 

18 czerwca- Konkurs kulinarny pn. "Pyszne smaki lasowiackiej ziemi". Wydarzenie zorganizował Dom Kultury w Pysznicy wraz ze Stowarzyszeniem  "Lasowiacka Grupa Działania" podczas "XIV Królewskiego Jarmarku - Pysznica 2023". Konkurs współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie kosztów bieżących   i aktywizacji”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2022.

 

lipiec – uczestniczki Klubu Seniora z Domu Kultury w Jastkowicach aktywnie spędzały wolny czas biorąc udział w pieszych wędrówkach, przejażdżkach rowerowych, a także w spotkaniu w lokalnej Karczmie ,,Zacisze". 

 

6 sierpnia – uczestniczki Klubu Seniora wzięły  udział w Niżańskim Festiwalu Kultury Łowieckiej, który odbył się  6 sierpnia 2023 r. w Parku Miejskim w Nisku. Na swoim stoisku promocyjnym Panie zaprezentowały smaczne ciasta oraz potrawy lokalne charakterystyczne dla Gminy Pysznica.

 

13 sierpnia- XX  Dożynki Powiatu Stalowowolskiego w Turbii.

Gminę Pysznica w Powiatowych Dożynkach reprezentował Wójt Gminy Pysznica Pan Łukasz Bajgierowicz, Przewodniczący Rady Gminy Pysznica Pan Krzysztof  Skrzypek, a także Dyrektor Domu Kultury w Pysznicy Pan Grzegorz Węglarz wraz  dwiema Grupami Wieńcowymi. Pierwsza to  Grupa Wieńcowa KGW "Kłyżowianki" z pięknym wieńcem w kształcie kielicha Eucharystycznego z Hostią, a druga -  Grupa Wieńcowa z Jastkowic, która wykonała wieniec w kształcie serca z kielichem i Hostią oraz figurą Pana Jezusa.

 

21-25 sierpnia– w Domu Kultury w Pysznicy odbyły się Wakacyjne Warsztaty Artystyczne pn. „Ciało w ruch”. W ramach warsztatów dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w zajęciach tanecznych, warsztatach akrobatycznych, teatralnych, animacyjnych oraz plastycznych.Dodatkową atrakcją dla uczestników warsztatów był wyjazd do Zagrody Marianów w Zarzeczu.

 

27 sierpnia– Piknik Charytatywny – Dom Kultury w Pysznicy wraz z Gminą Pysznica oraz sołectwem Pysznica zorganizował na terenie Gminnego Centrum Sportowo – Rekreacyjnego i Kulturalnego w Pysznicy piknik, z którego całkowity dochód został przeznaczony na pomoc Bartusiowi -  5-letniemu mieszkańcowi Pysznicy.

 

Przez okres wakacyjny tancerki z Zespołu Tanecznego „KIK” wraz z instruktorem, panią Teresą Świdecką – Węglarz,  miały okazję brać udział w wyjątkowym widowisku muzycznym pt. "Ramung" w Hotelu Gołębiewski w Wiśle. Do udziału w tym wydarzeniu zaprosił je reżyser spektaklu Jan Balwierz.

 

18 września - po wakacyjnej przerwie Dom Kultury w Pysznicy rozpoczął nowy Rok Artystyczny 2023/2024, w ramach którego pracę rozpoczęły wszystkie koła zainteresowań Ogniska Artystycznego. Dom Kultury w Jastkowicach również wznowił swoją działalność kontynuując lekcje w Ognisku Muzycznym, zajęcia plastyczne Klubu "Młodych Talentów", zajęcia Klubu "Szachmistrza", zajęcia Zumby, a także spotkania stowarzyszeń i grup działających na terenie Jastkowic.

 

3 września– w 84. rocznicę śmieci kaprala Franciszka Dziuby w Domu Kultury w Jastkowicach gościliśmy z koncertem Grupę Rekonstrukcyjną Żołnierzy Wojska Polskiego "Wrzesień 1939" oraz Nadsańską Orkiestrę Kameralną z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli pod batutą Pana Edwarda Horoszko.

 

24 września-  Dom Kultury w Pysznicy współorganizował uroczystości na Zabytkowym Cmentarzu Wojennym związane z 81. rocznicą pacyfikacji wsi Kochany.

 

3-12 października  - II Ogólnopolski Plener Malarski Pysznica 2023 zorganizowany przez Dom Kultury w Pysznicy. Plener odbył się w malowniczych Kochanach. W plenerze udział wzięli znamienici artyści malarze z całej Polski, a także nasi lokalni pasjonaci malarstwa, którzy mieli możliwość podzielenia się swoją pasją z innymi.

 

11 października– Wernisaż wystawy II Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego – Pysznica 2023. Wernisaż rozpoczął się recitalem akordeonowym w wykonaniu Victora Czulińskiego - ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli. Po zakończeniu części artystycznej nadszedł czas na zwiedzanie wystawy. Dyrektor Domu Kultury w Pysznicy Pan Grzegorz Węglarz pokrótce przybliżył wszystkim sylwetki artystów malarzy, którzy wzięli udział w naszym plenerze, a byli to: Pani Maria Mostek z Rzeszowa, Pani Maja Zuzańska z Łęcznej, Pani Anna Kossakowska z Warszawy, Pani Katarzyna Saniuk z Białorusi, Pan Jacek Kośmiński z Kazimierza Dolnego, Pan Kazimierz Hamada z Krakowa oraz Panowie: Henryk Trojan i Juliusz Marweg z Piotrkowa Trybunalskiego.  Wśród naszych lokalnych artystów, którzy zaprezentowali w wystawie swoje prace gościliśmy Panią Celinę Skoczek, Panią Krystynę Nowosielską, Panią Danutę Klamę, a także Panią Roksanę Pasztaleniec. Wystawa czynna była w godzinach otwarcia Domu Kultury.

 

8 października – Charytatywny Maraton Zumby dla Mai. W Domu Kultury w Pysznicy odbyło się wydarzenie, z którego datki zostały przeznaczone na wsparcie dla niepełnosprawnej Mai.  

 

24 października– w Domu Kultury w Jastkowicach odbyła się debata „Oszustwa dokonywane na seniorach” w ramach cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”, zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Stalowej Woli.

 

23 października– wokaliści z Domu Kultury w Pysznicy -  Amelia Stanowska i Bartłomiej Pacholec – zakwalifikowali się do ścisłego finału 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży PIOSENKI JANA WOJDAKA 2023.

 

31 października  - w XX Międzynarodowym Festiwalu "O Laur Rzecha" w Rzeszowie  grupa najmłodsza reprezentacyjna Zespołu Tanecznego „KIK” zdobyła II miejsce, grupa młodzieżowa reprezentacyjna – I miejsce, a  grupa  średnia  reprezentacyjna  - GRAND PRIX  festiwalu.

 

8 listopada - w Domu Kultury w Jastkowicach odbył się koncert z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Orlęta”, przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego przy Przedszkolu w Pysznicy, przedszkolaków z Brandwicy oraz Grupę rytmiczną „Małe Orlęta” działającą w Szkole Podstawowej w Jastkowicach.

 

11 listopada- Dom Kultury w Pysznicy, jak co roku, aktywnie włączył się w organizację uroczystych  obchodów 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Na placu przy Domu Kultury zapłonęło Ognisko, przy którym wszyscy uczestnicy uroczystości wspólnie z żołnierzami z Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” zaśpiewali pieśni patriotyczne, które przez lata łączyły pokolenia Polaków.

 

12 listopada– uczestnik Warsztatów Wokalnych „Nutka”, Bartłomiej Pacholec, zdobył Wyróżnienie w Finale 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży "Piosenki Jana Wojdaka", który odbył się w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

 

18 listopada– sukcesy Zespołu Tanecznego „KIK” w I Ogólnopolskim Festiwalu "Art" w Tarnobrzegu. Grupa młodzieżowa reprezentacyjna zdobyła I miejsce, grupa średnia reprezentacyjna – II miejsce,  Natalia Czopik otrzymała dyplom dla najlepszego tancerza w kategorii 16+,  a instruktor zespołu, Pani Teresa Świdecka-Węglarz, została ogłoszona najlepszym choreografem Festiwalu w kategorii 16+.

 

19 listopada– w Domu Kultury w Jastkowicach odbyła się premiera spektaklu "Gość Oczekiwany" na podstawie dramatu Zofii Kossak - Szczuckiej. Warto podkreślić, że sztuka ta była już wystawiona w naszej gminie w 1981 roku - wówczas  w Gminnym Ośrodku Kultury w Pysznicy.  Po 42 latach ponownego wystawienia sztuki podjęli się członkowie Zespołu Ludowego "Jastkowianie" oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Jastkowickiej.

 

22 listopada– Wernisaż wystawy Pani Celiny Skoczek -  w Domu Kultury w Pysznicy miało miejsce otwarcie wystawy prac malarskich Pani Celiny Skoczek, artystki mieszkającej na terenie gminy Pysznica.

 

23 listopada– Zespół Pieśni i Tańca „Pyszniczanie” uświetnił swoim występem XX jubileuszową edycję Międzywojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży Szkół Noszących Imię Jana Pawła II, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pysznicy.

 

30 listopada– w Domu Kultury w Jastkowicach odbyło się Spotkanie Andrzejkowe dla  pań z Klubu Seniora.

 

3 grudnia– w sali widowiskowej Domu Kultury w Pysznicy odbyła się świąteczna sesja fotograficzna.

 

6 grudnia  - Dom Kultury w Pysznicy wznowił organizację Powiatowego Konkursu Piosenki  Przedszkolnej "Przedszkolaki – Mikołajowi. Była to jego XI edycja. W zmaganiach konkursowych wzięły udział dzieci w wieku przedszkolnym. Zwycięzcy otrzymali Nagrody i pamiątkowe dyplomy, pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki i również dyplomy.

 

9 grudnia  - w Domu Kultury w Pysznicy odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której 27 par małżeńskich świętowało Złote i Diamentowe Gody. W części artystycznej zaprezentowała się Pysznicka Orkiestra Kameralna pod przewodnictwem Pana Piotra Szafrańca oraz solistki: Dominika Swara i Zuzanna Mucha.

 

13 i 14 grudnia– na scenie Domu Kultury w Przedstawieniach Jasełkowych zaprezentowały dzieci  z Przedszkola w Pysznicy.

 

22 grudnia– Dom Kultury w Jastkowicach gościł uczniów klas I-VIII ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach,  którzy przybyli na Przedstawienie Jasełkowe przygotowane przez wychowawców oraz uczniów klas trzecich.

 

III. Realizacja projektów

 

1. Projekt pn. Festiwal Muzyki Katolickiej” – zadanie zrealizowane w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2023”

Zadanie polegało na organizacji Festiwalu Muzyki Katolickiej - Pysznica 2023, propagującego muzykę nawiązującą do tradycji chrześcijańskiej. Założeniem projektu było wypracowanie formuły, jaką jest wyjście poza ramy, konwencje i ukazanie szerokiemu gronu odbiorców jak bogate spektrum mają utwory inspirowane chrześcijaństwem. Festiwal odbył się  17 czerwca 2023 r. na terenie Gminnego Centrum Sportowo -Rekreacyjnego i Kulturalnego w Pysznicy. Na scenie zaprezentowali się artyści  promujący muzykę religijną - Sylwia Piotrowska, Anatom, zespół "Sezon na czereśnie", a także "Orkiestra, Chór i Band "Nieść chwałę Miłosiernego" z Niska. W czasie koncertu wszyscy artyści wspólnie odśpiewali również Jasnogórski Apel.

 

2. Projekt „Zmiany które cieszą! Fundusze Europejskie w Gminie Pysznica” – zadanie dofinansowane z Województwa Podkarpackiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 „Zmiany które cieszą! Fundusze Europejskie w Gminie Pysznica” to zadanie, które promowało Fundusze Europejskie na terenie Gminy Pysznica poprzez zorganizowanie cyklu integracyjnych wydarzeń, warsztatów twórczych i zajęć edukacyjnych.

W ramach tego zadania zorganizowaliśmy „I Pysznicki Plener Malarski” z udziałem profesjonalnych artystów oraz dzieci i młodzieży z czterech szkół z terenu Gminy Pysznica, konkurs fotograficzny dla mieszkańców, a także teoretyczne i praktyczne warsztaty kulinarne. Podczas spotkania teoretycznego Państwo Maria i Mieczysław Łabęccy z Ulanowa, opowiedzieli paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Pysznica o tym, jak poszukiwali starych receptur, odtwarzali potrawy, które pamiętali z czasów swojego dzieciństwa, by je promować i ocalić od zapomnienia. Z kolei Pan Jerzy Nogal przeprowadził praktyczną część warsztatów dla pań z wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich, członków wszystkich Klubów Seniora z terenu Gminy oraz dzieci, przygotowując potrawy kojarzące się z Europą – pizzę oraz frytki belgijskie. Podsumowanie zadania odbyło się podczas "XIV Królewskiego Jarmarku - Pysznica 2023" w dniu 18 czerwca 2023r.

 

3. Projekt „Rozszerzenie oferty kulturalnej w Gminie Pysznica”  - zadanie zrealizowane
w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Infrastruktura domów kultury 2023”.

Realizacja zadania zakłada zakup wyposażenia na potrzeby rozszerzenia oferty kulturalnej. Zakupione zostały instrumenty muzyczne na potrzeby utworzenia orkiestry dętej, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami, pianino akustyczne do prowadzenia  indywidualnych lekcji w Ognisku Muzycznym, a także podesty sceniczne.  

 

4. Projekt pn. "Doświadczenia, które bawią i edukują" - zadanie zrealizowane  w ramach Programu  Narodowego Centrum Kultury   "Edukacja Kulturalna 2023".

W ramach niniejszego zadania zrealizowaliśmy cykl warsztatów artystycznych dla osób dorosłych oraz seniorów. Były to następujące wydarzenia: warsztaty teatralne, lekcje śpiewu, II Ogólnopolski Plener Malarski. Warsztaty teatralne oraz lekcje śpiewu były realizowane w Domu Kultury w Jastkowicach, natomiast plener malarski odbył się w malowniczej, śródleśnej osadzie Kochany. W plenerze wzięli udział zaproszeni profesjonalni artyści oraz lokalni pasjonaci malarstwa. Podsumowaniem działań projektowych była poplenerowa wystawa prac malarskich w Domu kultury w Pysznicy, a także spektakl pt. „Gość Oczekiwany” zaprezentowany pod koniec listopada na scenie  Domu Kultury w Jastkowicach.

 

Podsumowując, Dom Kultury w Pysznicy wraz z Domem Kultury w Jastkowicach starają się budować pozytywne relacje ze środowiskiem, otwierając się na potrzeby odbiorców i angażując w podejmowane działania lokalną społeczność. Niezwykle motywującym jest fakt społecznej partycypacji w życiu naszych instytucji kultury.Jesteśmy przekonani, że zarówno Dom Kultury w  Pysznicy, jak i w Jastkowicach, będzie zawsze przyjaznym, otwartym miejscem, stworzonym na miarę XXI wieku, gdzie dzieci, młodzież i dorośli mogą rozwijać swoje pasje, a seniorzy odnajdą tu ciekawe propozycje, które pozwolą im pozostać aktywnym i zaangażowanym w życie gminy.

 

 

 

          



Załączniki:



Rejestr zmian powyższego artykułu (ostanie 5)
Utworzony przez administrator dnia 2011-09-20
Numer wersjiZmodyfikowany przezData edycjiZOBACZ
58administrator2024-08-07 11:11:09Zobacz
57administrator2024-08-07 11:10:22Zobacz
56administrator2024-08-07 11:07:09Zobacz
55administrator2023-08-02 09:58:34Zobacz
54administrator2023-08-02 09:52:58Zobacz
Pokaż wszystkie