Menu
Regulaminy
Sprawozdania

2011-09-20 - Sprawozdanie z działalności Domu Kultury w Pysznicy za 2021 rok. (Wersja artykułu: 54 data: 2023-08-02 09:52:58 edytowana przez: administrator)






 

Sprawozdanie z działalności Domu Kultury w Pysznicy

za rok 2022.

 

 

 

I. Główny cel działania Domu Kultury w Pysznicy

 

Dom Kultury w Pysznicy jest samorządową instytucja kultury, wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Gminę Pysznica.Zadaniem instytucji jest upowszechnianie kultury poprzez prowadzenie zróżnicowanej działalności polegającej na udostępnianiu wartości kultury ogólnonarodowej, a także na inspirowaniu i zachęcaniu mieszkańców do aktywnego i twórczego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Działalność ta polega również na tworzeniu warunków do rozwoju pasji, umiejętności  i zainteresowań oraz na kultywowaniu regionalnych tradycji ludowych.

Instytucja realizuje zadania poprzez:

- rozpoznawanie i rozbudzanie zainteresowań potrzeb kulturalnych;

- tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz zainteresowanie wiedzą i sztuką;

- tworzenie warunków dla rozwoju folkloru i sztuki ludowej;

- prowadzenie bieżącej informacji kulturalnej;

- indywidualne  i zespołowe  uczestnictwo w kulturze;

- różnorodne  formy edukacji kulturalnej, szczególnie dzieci i młodzieży;

- imprezy kulturalne;

- współdziałanie z instytucjami oświatowo-wychowawczymi, instytucjami i placówkami upowszechniania kultury, bibliotekami, organizacjami społecznymi

  i młodzieżowymi, stowarzyszeniami kulturalnymi.  

 

Dom Kultury realizował powyższe zadania poprzez  prowadzenie bardzo szeroko zakrojonej działalności o charakterze kulturalno-edukacyjnym. Program działania  instytucji realizowany był od poniedziałku do soboty, w godzinach popołudniowych, w oparciu o harmonogram opracowany na dany rok artystyczny, który dostępny jest dla mieszkańców na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej instytucji. W ramach Ogniska Artystycznego odbywały się stałe, systematyczne i otwarte zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród w/w odbiorców. Wszystkie formy zajęć prowadzone są przez profesjonalnych nauczycieli i instruktorów posiadających wieloletnie doświadczenie w swojej pracy.  

W roku sprawozdawczym program działania placówki  opierał się na poniższych działach:

I. Stała działalność Domu Kultury w Pysznicy;

II.  Kalendarz imprez;

III. Realizacja projektów.

I. Stała działalność Dom Kultury w Pysznicy

 

 

1. OGNISKO MUZYCZNE

W ramach Ogniska Muzycznego  prowadziliśmy zajęcia z nauki gry na instrumentach muzycznych adresowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Lekcje nauki gry na pianinie, keyboardzie, akordeonie, skrzypcach i flecie poprzecznym odbywały się indywidualnie, natomiast lekcje gitarowe - w systemie grupowym. Program nauczania dostosowany był do indywidualnych potrzeb danej osoby, by każdy niezależnie od wieku i doświadczenia mógł rozwijać umiejętność gry na wybranym przez siebie instrumencie muzycznym.

Ilość uczestników:  75 osób

 

W ramach Ogniska Muzycznego działała również Pysznicka Orkiestra Kameralna, która swoimi występami uświetniała wydarzenia kulturalne. Próby Orkiestry odbywały się w każdą sobotę tygodnia pod przewodnictwem pani Bożeny Hałys  oraz  pana  Piotra Szafrańca. Pod koniec 2022 roku powstał również Zespół Smyczkowy "Violinki", którego opiekunem jest Pani Renata Rudkowska.

Ilość uczestników orkiestry:  13 osób  

Ilość uczestników zespołu smyczkowego: 8 osób

 

 

2. OGNISKO PLASTYCZNE

W Ognisku Plastycznym funkcjonowały działy:

 

Klub „Młodych Talentów”- warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach kształcenia plastycznego uczestnicy zajęć przyswajają wiedzę związaną ze sztukami plastycznymi, a ich własna twórczość pozwala im rozwijać umiejętności związane z warsztatem plastycznym.

Ilość uczestników:  23 osób

 

Rękodzieło Artystyczne „Supełek” – zajęcia rękodzielnicze skierowane do dzieci, podczas których uczestnicy pracowali wykorzystując różnorodne techniki i materiały manualno-plastyczne.

 Ilość uczestników: 18 osób

 

Klub „Małego Artysty” były tozajęcia z plastyki przeznaczone dla najmłodszych uczestników – dzieci 3-6 letnich, w trakcie których uczyły się one pracować podstawowymi narzędziami i technikami plastycznymi.

Ilość uczestników: 40osób

 

Zajęcia Manualne „Papierzaki” -uczestnicy zajęć poznawali technikę tworzenia form przestrzennych z wykorzystaniem masy papierowej. Głównym przedmiotem prac były okazy zwierząt dzikich i domowych.

Ilość uczestników: 73 osoby

 

 

3.ZESPOŁY TANECZNE:

 

Zespół Taneczny „KIK”- lekcje tańca dla dzieci i młodzieży, które odbywały się z podziałem na poszczególne grupy wiekowe z uwzględnieniem stopnia trudności i zaawansowania. W sumie zespół liczył sześć grup z czego trzy z nich były reprezentacyjne, jedna grupa średniozaawansowana, a pozostałe dwie początkujące. Choreografie zespołu opierają się na wykorzystaniu techniki tańca nowoczesnego z elementami show dance jazz, funky jazz, a także modern i acro. 

Ilość uczestników:  142 osoby

 

Zespół „Mali Pyszniczanie” – to oferta zajęć tanecznych, skierowana do dzieci w wieku od 4 do 6 lat, które poznawały układy taneczne zarówno do melodii współczesnych, jak i  do tradycyjnych  melodii ludowych.

Ilość uczestników:42 osoby

 

Zespół Pieśni i Tańca „Pyszniczanie” -celem zajęć była nauka i poznanie elementów tańca ludowego z różnych regionów Polski,popularyzowanie go wśród młodego pokolenia, a także podtrzymywanie więzi z kulturą regionalną.

Ilość uczestników: 37 osób

 

4. WARSZTATY WOKALNE  „NUTKA”

To zajęcia śpiewu zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych wokalistów. Celem zajęć było ogólne umuzykalnienie poprzez pracę nad głosem, zdobywanie umiejętności wokalnych, umiejętności pracy indywidualnej oraz pracy w zespole.

Ilość uczestników: 33 osób

 

ZESPÓŁ WOKALNY „TAKT” 

Skład zespołu tworzyły osoby uczące się w szkołach średnich i na studiach. Mimo wielu obowiązków z pełnym zaangażowaniem brały one udział w próbach i koncertach na terenie Gminy.

Ilość uczestników: 4 osoby

 

CHÓR KamerTON - rozpoczął działalność pod koniec 2021 roku. W skład chóru wchodzą osoby dorosłe, które odnalazły w sobie pasję śpiewania i chciały ją rozwijać pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Ilość uczestników:  7 osób

 

6. KLUB „SZACHMISTRZA”

Uczestnicy zajęć w sposób zwięzły i przystępny poznawali podstawowe zasady gry szachowej. W ramach Klubu, co roku w czasie ferii zimowych organizujemy Gminny Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Pysznica, w którym biorą udział członkowie "Szachmistrza" działającego w Domu Kultury w Pysznicy oraz w Filii DK w Jastkowicach.

Ilość uczestników: 33 osoby

 

 

 

II. Oprócz stałej oferty zajęć Ogniska Artystycznego, Dom Kultury w Pysznicy
w roku 2022 zrealizował w ramach Kalendarza imprez następujące przedsięwzięcia:

 

* 6 stycznia - otwarcie Filii Domu Kultury z siedzibą w Jastkowicach. Na samym wstępie uroczystości ks. Proboszcz Adam Węglarz poświęcił obiekt, a następnie symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Pan Rafał Weber, Pan Janusz Zarzeczny - Starosta Stalowowolski, Pan Łukasz Bajgierowicz - Wójt Gminy Pysznica, Pan Krzysztof Skrzypek - Przewodniczący Rady Gminy Pysznica, Pan Zygmunt Cholewiński - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pysznica, Ks. Adam Węglarz, Pani Barbara Żywczak - Dyrektor Domu Kultury w Pysznicy, Pan Stanisław Paleń - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Jastkowickiej, Pani Alicja Paździora - Prezes KGW "Jastkowianki", Pan Wiesław Miklus - Prezes OSP w Jastkowicach, Pan Piotr Wołoszyn - Prezes LZS Bukowa Jastkowice, Pan Patryk Stadnik - wykonawca prac remontowych oraz reprezentantki społeczności artystycznej - Weronika Tokarska
i Amelia Stadnik. W ramach części artystycznej na scenie zaprezentował się Zespół Ludowy „Jastkowianie” w widowisku obrzędowym „Wigilia w Jaśkowicach”, członkowie Jastkowickiego Stowarzyszenia Kulturalno-Historycznego „Dziedzictwo
i Pamięć” w Kolędzie z Herodem, a także Pysznicka Orkiestra Kameralna i wokaliści Warsztatów Wokalnych „Nutka” z Domu Kultury w Pysznicy.

 

* 9 stycznia - Dzień Otwarty Filii DK w Jastkowicach połączony z Koncertem Noworocznym w wykonaniu Orkiestry Dętej "Olek Orkiestra" pod przewodnictwem Aleksandra Krzosa z Janowa Lubelskiego. W tym dniu mieszkańcy mogli zwiedzać wyremontowane pomieszczenia filii, które będą służyć do realizacji potrzeb kulturalnych lokalnej społeczności.

 

* 23 stycznia - Koncert Noworoczny pn.  "Szopka z kolędami", w którym wystąpili: Schola Amicus Dei z parafii pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli, Teatr Lalkowy "Przytulanka" z MDK w Stalowej Woli, a także grupy artystyczne z DK Pysznica: Pysznicka Orkiestra Kameralna, Chór KamerTON, wokaliści Warsztatów Wokalnych "Nutka" i solistki Dominika Swara i Angelika Stelmach - Kułaga.

 

* 14 - 27 lutego- w ramach "Ferii w Domu -,,ale Kultury”  w Pysznicy” - zorganizowaliśmy stałe warsztaty Ogniska Artystycznego w zwiększonej ilości, Zimowe Warsztaty Taneczne, a także wyjazd do Kina "Sokół" w Nisku.

 

* marzec  - w Filii DK w Jastkowicach rozpoczęły się zajęcia Gminnej Orkiestry Dętej, Klubu "Młodych Talentów", Klubu "Szachmistrza", zajęcia Zumba Fitness, a także spotkania stowarzyszeń i grup działających w Jastkowicach.

 

* 17 marca - współorganizowaliśmy konferencję pod nazwą „Złote okresy Pysznicy, Niska i Stalowej Woli”,obejmującą organizację sześciu wykładów poświęconych historii lokalnej, podczas których prelegenci przybliżyli słuchaczom dzieje Niska, Stalowej Woli i Pysznicy w okresie ich znaczącego rozkwitu społecznego, kulturalnego i gospodarczego.

 

* 25 marca - Zespół Taneczny „KIK” zdobył 1 miejsce, w kategorii show dance 13-18 lat, na „Zapasach Tanecznych” organizowanych przez Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”.

 

* 13 kwietnia  - w sali widowiskowej Filii DK w Jastkowicach odbyło się Misterium Męki Pańskiej, które przygotowało Duszpasterstwo Młodzieżowe TABOR oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastkowicach.

 

* 24 kwietnia - Zespół Taneczny „KIK” zdobył w zawodach Tanecznych XDance Festival w Mysłowicach następujące nagrody:

I miejsce  – duet: Hanna Rozwadowska i Natalia Kuziora

II miejsce – duet: Amelia Jarosz i Antonina Skrzypek

II miejsce – solo Natalia Czopik

IV miejsce – solo Dominika Pazik

II miejsce – Formacja gr. średniej

Wyróżnienie  – Formacja gr. młodzieżowej.

 

* 2 maja - z okazji uroczystych obchodów 231. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja Dom Kultury zorganizował Koncert pn. "Uwierz Polsko", w którym zaprezentowali się artyści z Domu Kultury w Pysznicy.

 

* 8 maja -  Zespół Taneczny "KIK"  zdobył w Open Polish Dance Cup Busko Zdrój następujące sukcesy:

1 miejsce dla formacji grupy młodzieżowej w kat. Show dance
3 miejsce dla formacji grupy średniej w kat. Show dance
3 miejsce dla formacji grupy najmłodszej w kat. Show dance
3 miejsce duet: Amelia Jarosz i Antosia Skrzypek w kat. Show dance.

 

* 19 maja - Koncert Zespołu Tanecznego "KIK" oraz wokalistów Warsztatów Wokalnych "Nutka" zorganizowany w Domu Kultury w Pysznicy.

 

* 3 czerwca - Zespół Taneczny "KIK" w konkursie Balans - Ogólnopolskie Spotkania z Tańcem w Lublinie zdobył:

1 miejsce grupa najmłodsza,

1 miejsce grupa średnia,

2 miejsce grupa młodzieżowa

 

* 5 czerwca - Święto Kultury i Rodziny - koncert w wykonaniu artystów  Domu Kultury w Pysznicy zorganizowany z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca, Dnia Dziecka oraz Dnia Działacza Kultury.

 

* 15 czerwca - koncert w wykonaniu uczniów Ogniska Muzycznego działającego w DK Pysznica z klasy skrzypiec i akordeonu.

 

* 20 oraz 28 czerwca - koncerty w wykonaniu uczniów Ogniska Muzycznego działającego w DK Pysznica z klasy pianina.

 

* 22 czerwca - Zespół Taneczny "KIK" w II edycji Konkursu Ciało wzRUSZONE/ Przestrzenie Sztuki zdobył  2 miejsce.

 

* 25-26 czerwca - Impreza plenerowa pn. "XIII Królewski Jarmark - Pysznica 2022".  Impreza trwała dwa dni. W sobotnie popołudnie odbyły się prezentacje zespołów artystycznych z Domu Kultury w Pysznicy, Holi Festival– Święto Kolorów, koncerty zespołów Megustar, Shantel, Narożny, Pozytywne Wibracje oraz Dyskoteka pod Gwiazdami. W drugim dniu imprezy na scenie zaprezentowały się Gwiazdy Wieczoru, którymi były: Eleni i Kordian, a także zespoły artystyczne z Domu Kultury w Pysznicy, Zespół Ludowy „Jastkowianie”, Olek Orkiestra oraz w Dyskotece pod Gwiazdami – Zespół Bravo. Wśród dodatkowych atrakcji znalazły się: Biesiada Pysznickich Smaków ” – Rodzinne Warsztaty Kulinarne z udziałem znanego kucharza Jerzego Nogala z TVP 2, wesołe miasteczko, pokazy laserowe,  kiermasz książek, turniej szachowy, a także zabawy z animatorami dla najmłodszych.

 

* 26 czerwca - Konkurs kulinarny pn. "Pyszne smaki lasowiackiej ziemi". Wydarzenie zorganizował Dom Kultury w Pysznicy wraz ze Stowarzyszeniem  "Lasowiacka Grupa Działania" podczas "XIII Królewskiego Jarmarku - Pysznica 2022". Konkurs współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie kosztów bieżących i aktywizacji” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2022.

 

* 29 czerwca - zorganizowaliśmy wycieczkę dla uczestników naszych zajęć do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza Bóbrce w ramach projektu pn. „Miesiąc z Łukasiewiczem”  zrealizowanego z Programu Grantowego "Rozgrzewamy Polskie Serca" PGNiG S. A. im. Ignacego Łukasiewicza.

 

* 01-13 sierpnia - Wakacyjne Warsztaty Artystyczne o charakterze profilaktycznym pn. „To Ja – kulturalny młody obywatel” zorganizowane przez Dom Kultury
w Pysznicy. W ramach warsztatów dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w zajęciach tanecznych, wokalnych, teatralnych, animacyjnych oraz plastycznych.Wśród atrakcji dodatkowych znalazł się wyjazd do Basenów Tropikalnych Binkowski Resort
w Kielcach, do kina Helios oraz do Fabryki Zabawy w Stalowej Woli.

 

* Przez okres wakacyjny tancerki z Zespołu Tanecznego KIK miały okazję brać udział w wyjątkowym widowisku muzycznym pt. "Alicja w krainie bajek" w Hotelu Gołębiewski w Wiśle. Do udziału w tym wydarzeniu zaprosił je reżyser spektaklu Jan Balwierz.


* wrzesień - po wakacyjnej przerwie Dom Kultury w Pysznicy rozpoczął nowy Rok Artystyczny 2022/2023, w ramach którego pracę rozpoczęły wszystkie koła zainteresowań Ogniska Artystycznego. Filia DK w Jastkowicach również wznowiła swoją działalność kontynuując zajęcia plastyczne Klubu "Młodych Talentów", zajęcia Klubu "Szachmistrza", zajęcia Zumby, a także spotkania stowarzyszeń i grup działających na terenie Jastkowic.

 

* 25 września - współorganizowaliśmy uroczystości na Zabytkowym Cmentarzu Wojennym związane z 80 rocznicą pacyfikacji wsi Kochany.

 

* 9 października - artyści z naszego Domu Kultury zaprezentowali swój dorobek artystyczny podczas  Dni otwartych Funduszy Europejskich w Nisku. Na scenie zaprezentowały się 3 reprezentacyjne grupy Zespołu Tanecznego „KIK”, a także wokaliści warsztatów Wokalnych "Nutka".

 

* 19 października - współorganizowaliśmy uroczystość wręczenia medali dla par, które obchodziły 50 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego, podczas której zaprezentował sie Zespół Ludowy "Jastkowianie".

 

* październik - w Filii DK w Jastkowicach odbyła się wystawa zabawek z surowców wtórnych wykonanych przez przedszkolaków z Brandwicy, Jastkowic i Pysznicy w ramach 29 akcji Sprzątanie Świata.

 

* 8 listopada - w Filii Domu Kultury w Jastkowicach Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Jastkowicach. zaprezentowały program artystyczny z okazji Święta Niepodległości.

 

* 11 listopada - Dom Kultury w Pysznicy jak co roku aktywnie włączył się w organizację uroczystych  obchodów 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
W czwartkowy wieczór podczas wieczornicy pn. „Ojczyzna to rzecz wielka”, która odbyła się w PSP im. Jana Pawła II w Pysznicy, w programie razem z młodzieżą szkolną zaprezentował się nasz Zespół Pieśni i Tańca „Pyszniczanie” przygotowany przez panią Annę Strusińską. W dzień Święta Niepodległości natomiast, na placu przy Domu Kultury w Pysznicy odbyło się wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni przy ognisku. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z Wójtem Gminy Pysznica panem Łukaszem Bajgierowiczem na czele, służby mundurowe, księża, poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wszystkich szkół z terenu Gminy Pysznica, harcerze oraz lokalna społeczność. Podczas tego szczególnego wydarzenia muzycznego razem z Grupą Rekonstrukcyjną Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic pod kier. pana Edwarda Horoszko mogliśmy przypomnieć i razem zaśpiewać pieśni patriotyczne, powstańcze i wojskowe, które towarzyszyły naszym rodakom w czasie walk o wolność i niepodległość Ojczyzny. W blasku płonącego ogniska udało się nam stworzyć wspólnotę zjednoczoną muzyką, polską historią i wspólnym śpiewaniem. Podczas uroczystości swoje święto mieli również harcerze z 17 WDH „Boanerges” – ośmioro z nich  złożyło  przyrzeczenie harcerskie  i otrzymało harcerskie krzyże. Dla wszystkich uczestników zapewniliśmy ciepły posiłek i herbatę.

 

* 16 listopada - Zespół Taneczny "KIK" w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Tanecznych " O Laur Rzecha" zdobył:

I miejsce grupa najmłodsza reprezentacyjna

I miejsce grupa średnia reprezentacyjna

I miejsce grupa młodzieżowa reprezentacyjna.

 

* 14 grudnia  - w Domu Kultury w Pysznicy odbyły się Warsztaty Świątecznego Rękodzieła. W miłej, twórczej atmosferze uczestniczki kreatywnie pracowały nad wykonaniem ozdób świątecznych.

 

* 15-16 grudnia - na scenie Domu Kultury w Przedstawieniu Jasełkowym zaprezentowały dzieci z Oddziałów Przedszkolnych z terenu Gminy Pysznica.

 

 

III. Realizacja projektów

 

1.Projekt pn. „Miesiąc z Łukasiewiczem”, który został zrealizowany z Programu Grantowego "Rozgrzewamy Polskie Serca" PGNiG S. A. im. Ignacego Łukasiewicza.

Projekt adresowany był do wszystkich grup wiekowych mieszkańców gminy Pysznica jak i gmin z nią sąsiadujących. Zaplanowane działania skierowane były zarówno do najmłodszych (dzieci w wieku przedszkolnym), młodzieży, dorosłych, a także seniorów. W ramach zaplanowanego harmonogramu zrealizowano konkurs plastyczny dla gminy Pysznica  pod hasłem „Lampa Naftowa. Epokowy wynalazek, dzieło sztuki użytkowej”, a także wycieczkę do Bóbrki. Działania zaplanowane
w projekcie „Miesiąc z Łukasiewiczem”  zachęciły młodszych i starszych do rozwijania swojego potencjału, doskonalenia i podnoszenia swoich kwalifikacji, odważnego przekazywania i realizowania innowacyjnych działań i pomysłów.

 

2. Projekt pn. "Pysznicka Wiosna z Kulturą" - zadanie zrealizowane  w ramach Programu MKiDN  "Edukacja kulturalna".

Dom Kultury w Pysznicy w okresie od 1 czerwca do 31 października 2022 r.  zrealizował projekt pn. "Pysznicka Wiosna z Kulturą", w ramach którego zostały przeprowadzone warsztaty  plastyczne, rękodzielnicze oraz lekcje chóru z osobami dorosłymi. Projekt został dofinansowanyześrodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Podsumowując,podstawowym celem Domu Kultury jest pozyskiwanie i przygotowaniespołeczeństwa do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz współtworzenia jej wartości. Dom Kultury w Pysznicy realizował ten cel przede wszystkim poprzez pracę w zakresie edukacji kulturalnej oraz tworzenie warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego dzieci, młodzieży i dorosłych. Szeroka i różnorodna oferta kulturalna została dostosowana do oczekiwań społeczeństwa, tak aby każdy mógł  swobodnie uczestniczyć w życiu kulturalnym. O trafności naszej oferty świadczy duża liczba osób, które z niej skorzystały - w roku sprawozdawczym we wszystkich kołach zainteresowań Ogniska Artystycznego wzięło udział  ok. 400  uczestników.  Ten wynik mobilizuje nas do dalszej wytężonej pracy na rzecz udostępniania atrakcyjnej oferty kulturalnej  instytucji.

 

                                 

                                             

           



Załączniki:



Rejestr zmian powyższego artykułu (ostanie 5)
Utworzony przez administrator dnia 2011-09-20
Numer wersjiZmodyfikowany przezData edycjiZOBACZ
58administrator2024-08-07 11:11:09Zobacz
57administrator2024-08-07 11:10:22Zobacz
56administrator2024-08-07 11:07:09Zobacz
55administrator2023-08-02 09:58:34Zobacz
54administrator2023-08-02 09:52:58Zobacz
Pokaż wszystkie